REKLAMA

Mentzen OSTRO o Kaczyńskim: Pojęcia nie ma, co zawiera „Nowy Ład”!

Dr Sławomir Mentzen skomentował słowa, które prezez PiS, Jarosław Kaczyński, wypowiedział o osobach mających stracić na „Nowym Ładzie”. Mentzen stanowczo nie zgodził się z retoryką, jakoby straty ponieść mieli tylko „cwaniacy”.

Zdaniem prezesa Kaczyńskiego, „Nowy Ład” jest projektem tak dobrym, iż stracić na nim mogą jedynie „cwaniacy”. Do tych słów odniósł się na swoim profilu dr Sławomir Mentzen, komentując zaistniałą sytuację również od strony prawnej.

– Jarosław Kaczyński, w swoim niepowtarzalnym stylu, stwierdził ostatnio, że tylko ci, którzy żyją z cwaniactwa, stracą na Nowym Ładzie. Wyraził też życzenie, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze ograniczyły swoją ekspansję dochodową – napisał ekonomista i specjalista podatkowy.

– No powiedzcie, jak tu go nie kochać? – zapytuje. Jak stwierdził Mentzen, Kaczyński „pojęcia nie ma”, co zawiera „Nowy Ład”.

– Kaczyński oczywiście pojęcia nie ma, co kryje się za setkami stron zmian w podatkach. Gdyby ktoś mu powiedział, że w świetle nowych przepisów, danina solidarnościowa, składka zdrowotna i ZUS są dla chętnych, a wysoka na 30 tysięcy zł kwota wolna może dotyczyć też przedsiębiorców mających wysokie dochody, to pewnie zmieniłby swoją opinię o tym zmianach – napisał.

– Ale nie zmieni, bo asystent drukujący mu Internet, tego mu akurat nie wydrukuje. Prawda jest taka, że cwaniacy akurat płacić więcej nie będą. Zapłacą nawet mniej. I sam z dumą się do tej kategorii zaliczam – stwierdził, dodając, że „Nowy Ład” uderzy głównie w małych przedsiębiorców.

– Cały ciężar reformy spadnie na tych przedsiębiorców, którym nie chciało się chwili nad swoimi podatkami posiedzieć i pogłówkować. Dlatego płacić będą więcej. Wyższymi podatkami będą finansować pozamykane szpitale i szkoły, nasze elitarne, doceniane na całym świecie uniwersytety, planowane od dekad elektrownie jądrowe, urzędy, agencje i fundacje, krewnych i znajomych królika, hydrę nienasyconą, na ich dzieci, żon i matki, wynagrodzenia Niedzielskiego i pomysły Sasina. Ich pieniądze, ich sprawa, ja nie wnikam. Niech każdy robi ze swoimi dochodami, co uważa za słuszne. Jedni wolą oszczędzać w ZUS, inni inwestować w firmę – pisze ekspert Konfederacji.

– Można tych hojnych sponsorów rządu nazywać różnie, ale na pewno nie cwaniakami. A to oni właśnie stracą na Nowym Ładzie najwięcej.

– Co ciekawe, nie wystarczy przeczytać uzasadnienia projektu, trzeba czytać i analizować przepisy. Uzasadnienie w kilku miejscach zupełnie rozmija się z treścią przepisów – pisze, wyjaśniając, iż „Nowy Ład” zawiera bardzo wiele luk i nieścisłości.

– Według Ministerstwa Finansów oraz uzasadnienia projektu, stawki CIT estońskiego to 20 i 25%, ale przepisy tak napisano, że dopuszczalna jest ich interpretacja wskazująca na stawki 18 i 21%. Które stawki są właściwe? Nie wiem, ale chyba warto by to było doprecyzować – wymienia.

– Według uzasadnienia projektu, podatek od przerzucanych dochodów ma uniemożliwiać przerzucanie dochodów do rajów podatkowych przez wielkie korporacje. W praktyce jest to jednak wprowadzenie testu przedsiębiorcy i uderzy w samozatrudnionych mających zlecenia od małych polskich firm. Nowy Ład zakłada też wprowadzenie podatku minimalnego od wielkich korporacji, który jednak dotyczy też najmniejszych spółek, nie ma tam żadnych przepisów wskazujących, że płacić go mają tylko duże firmy – stwierdza Mentzen.

– Mamy więc reformę, która miała uderzyć w milionerów, a uderzy tylko w klasę średnią, nowe podatki od korporacji, które mają płacić małe firmy, mnóstwo niekonstytucyjnych propozycji, zapowiedzi twórców oprogramowania podatkowego, że nie zdążą wdrożyć tych zmian przed końcem roku i to wszystko na dwa miesiące przed wejściem tych przepisów w życie. A żeby było zabawniej, to wiadomo już, że jeszcze w listopadzie te przepisy się zmienią, bo projekt, który trafił do Senatu ma od groma błędów, które po prostu trzeba poprawić – podkreśla dr Mentzen.

– Tak się robi największą reformę podatkową od lat w Polsce. Prawda, że jesteśmy bardzo poważnym państwem? – skwitował Konfederata.

Zobacz także:

27-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)