REKLAMA

Europa Środkowa, w tym Karpaty stają się symbolem zmian na świecie

Realizowany od lat projekt Europa Karpat to przykład tego, jak działania lokalne mogą wpływana bezpieczeństwo globalne. – Inwestycje w strategiczny region muszą łączyć kwestie militarne, gospodarcze z edukacją, kulturą i relacjami międzyludzkimi. Wówczas powstaje żywa tkanka zdrowej współpracy – wyjaśnia Marek Kuchciński, b. marszałek Sejmu, szef kancelarii premiera, twórca i animator wydarzenia.

W piątek 24 lutego w Krasiczynie rozpocznie się międzynarodowa konferencja Europa Karpat. Tematy przewodnie 35. edycji są ściśle związane z aktualną sytuacją geopolityczną; dotyczą fundamentalnych spraw jedności europejskiej i współpracy regionu w obliczu wielopłaszczyznowego kryzysu wywołanego wojną.

W dziesięciu panelach politycy, dziennikarze, ludzie biznesu, kultury będą dyskutować o:

  • Europie Środkowej w międzynarodowym układzie bezpieczeństwa
  • wsparciu i odbudowie Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej
  • tym, czym była kiedyś i czym obecnie jest wolność w regionie Karpaedukacji przyszłości i cyfryzacji
  • komunikacji w Europie Środkowej, w tym nowej polityce szlaków komunikacyjnych TEN-T
  • dyplomacji parlamentarnej Europy Karpatsystemach wartości naszej części Europy
    najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed kobietami Karpat
  • współpracy pomiędzy samorządami karpckimi i alpejskimi
  • bezpieczeństwie żywnościowym i strategicznej autonomiczności UE wobec wojny na Ukrainie

Marszałkowie i ministrowie w Krasiczynie

W konferencji udział wezmą m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, szef kancelarii premiera Marek Kuchciński, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rodziny Anna Maląg, minister Funduszy europejskich Grzegorz Puda, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister edukacji Przemysław Czarnek, komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski oraz liczni zagraniczni goście, w tym ambasador USA Mark Brzeziński.

– Ostatni rok pokazał nam wszystkim, jak opłacalne są inwestycje w regionie karpackim i jak ważna jest dobra komunikacja oraz współpraca. Szczególnym symbolem jest rzeszowski port lotniczy Rzeszów-Jasionka czy droga Via Carpatia. Rosyjska agresja sprawiła, że państwa regionu karpackiego jeszcze bardziej zacieśniły relacje. W godzinie próby deklarowana przyjaźń społeczeństw regionu karpackiego okazała się jak najbardziej realna – mówi pomysłodawca konferencji, minister Marek Kuchciński. – Od lat budujemy pozytywny klimat dla współpracy państw naszego regionu. Prawdziwym sukcesem jest też zbliżenie na innych szczeblach – instytucji, organizacji pozarządowych, samorządów, uczelni, środowisk lokalnych. Do dyskusji zapraszamy często młodych liderów regionu karpackiego, by poznać ich propozycje dotyczące przyszłości naszego regionu. Szczególnie przyglądamy się cywilizacyjnej rewolucji, która dokonuje się dzięki nowym technologiom (GovTech zmienia nasz świat każdego dnia!), poruszamy tematy nauki, rozwoju i ekologii – dodaje szef kancelarii premiera.

Bezpieczeństwo to także związki międzykulturowe

Niebywałej rangi nabiera też inna kwestia – wzmacnianie komunikacji w obszarze trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Dla przykładu: Via Carpatia, która wielokrotnie była tematem rozmów podczas konferencji, ma stanowić rdzeń całej sieci odnóg, prowadzących np. do Gdańska czy Odessy. To niejedyna droga mająca na celu skomunikowanie północy z południem Europy. Pomysł, który jest już finalizowany, zakłada także stworzenie szybkiej kolei Warszawa–Brno–Bratysława–Budapeszt. Na następnym etapie kolej ta może dotrzeć aż do Belgradu. Naszą rolą było zachęcanie rządów państw regionu, aby wspólnie pracować nad tymi inicjatywami. Mieszkańcy Karpat są różnorodni kulturowo, językowo, mają niepowtarzalne obyczaje. To jest dziedzictwo wielu narodów i nacji. Pod względem bioróżnorodności nasze góry są najbardziej zasobne w całej Europie. Karpaty to także gigantyczny rezerwuar wody pitnej – i tylko współpraca międzynarodowa może zapewnić wystarczające zasoby tego strategicznego dla ludzi surowca. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie żywnościowym, które zapewniają karpaccy rolnicy. Od lat działamy w Europie Karpat na rzecz współpracy i pokoju. To jest obecnie jedno z naszych najważniejszych wyzwań. I mamy świadomość, że bezpieczeństwo najlepiej zapewnią nam silne państwa i silne armie. Warto tu przypomnieć słowa, które wypowiedział ks. prof. Franjo Topić: „Pokój nie jest wszystkim, ale bez pokoju wszystko jest niczym”. Ostatni rok pokazał, że współpraca w regionie Karpat przynosi owoce. I niech to będzie dobra prognoza na przyszłość.

PROGRAM XXXV KONFERENCJI EUROPA KARPAT

Piątek (24 lutego)
Przemyśl

9:00-10:00  Odsłonięcie tablicy upamiętniającej rodzinę Brzezińskich w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu z udziałem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezińskiego oraz uczestników konferencji Europa Karpat

Zamek w Krasiczynie

11:30   Otwarcie konferencji
12:00-12:20  Prezentacja wyników badań sondażowych Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz fundacji EWL nad uchodźcami z Ukrainy w Polsce
12:30-14:00   Panel I: Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Unii Europejskiej, Rosji i Chin w kontekście wojny na Ukrainie
15:15-15:45   Prezentacja: Rola społeczeństwa obywatelskiego w obronie i transformacji Ukrainy
15:45-16:45   Panel II: Z cyklu odbudowa Ukrainy. Wsparcie i odbudowa Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej
17:00-18:30   Panel III: Archiwum Wolności Europy Karpat
18:30-19:00   Prezentacja centrum w Mikuliczynie
19:15-20:45   Rada Programowa Klubów Europy Karpat

Sobota (25 lutego)

9:00-9:30  Przedstawienie projektu „Polska kultura w krajach Trójmorza oraz w krajach anglosaskich”
9:30-11:00   Panel IV: z cyklu edukacja przyszłości Cyfrowa Edukacja. Cyfrowa Edukacja Młodych.
11:15-12:45   Panel V: Komunikacja w Europie Środkowej – nowa polityka TEN-T
13:00-14:30    Panel VI: z cyklu dyplomacja parlamentarna Europy Karpat (V4+)
15:45-17:15    Panel VII: Realizm i wartości w Europie Środkowej. Pamięci prof. Waldemara Parucha
17:30-19:00  Panel VIII: z cyklu Kobiety Karpat: najważniejsze wyzwania

niedziela (26 lutego)

9:30  Prezentacja projektów zrealizowanych w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina
10:00-11:30     Panel IX: 30 lat Euroregionu Karpackiego. Karpaty, Alpy
11:45-13:15     Panel X: Bezpieczeństwo żywnościowe i strategiczna autonomiczność UE wobec wojny na Ukrainie

materiały nadeslane

22-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)